Çay Ne Ola Ki?

Çay Ne Ola Ki?

Ne çay mı?Çay dediğin şey kahveden önemlidir. Çay dediğin şey hayatın anlamıdır. Şaka şaka bu kadar büyük anlam yüklemem aslında bakarsan ben kahve seven bi insanım. 


Kahve mi çay mı
 
deseler kahve derim ama çayın ayrı önemi vardır. Herkes için bu böyledir.


Çay dostlar arasında en ucuz içecektir (günümüzde 5 liraya satılan çaylardan bahsetmiyorum) zengini, fakiri, hırlısı, hısızı oturur çay içer.


Çünkü çay muhabbet açar, çay arkadaşlığı güçlendirir. Bakmayın bi kahvenin 40 yıl hatrı olduğuna aslında o çaydır çay. Çayın önemi fazladır.


Hem ucuzdur hem kaliteli. (kaçak çayları saymayın) Kimine göre güzel, kimine göre kötü olan o çaylar dostluğu kuvvetlendirir. Dostluktur aslında çaydır.


Çayın faydalarını aşağıya sizin için yazıyorum. Hadi kendinize iyi bakın ya da bakmayın benim için çok problem teşkil etmez. SİZ YİNE DE ÇAY İÇMEYİ ASLA UNUTMAYIN.
 

Botanik Bilgi


Farklı türlerden tropikal ve subtropikal iklimlere sahip çeşitli yerlerde yetişen bir bitkidir. Çay üretimi ülkemizde Doğu Karadeniz Bölgesi, Rize ve çevresinde bol miktarda bulunmaktadır.


Kısa sapları, alternatif telleri, kösele yapısı, dişli kenarları olan uzun ve sivri yaprakları vardır. Çiçekler beyaz, bazı türlerde hafif sarı veya pembemsi renkte ve biraz kokulu.


Bitkinin tohumlarını taşıyan meyve odunsu, üç gözlü ve kapsül şeklindedir.


Dünyanın en çok tüketilen sititlerinden biri olan çay, çeşitli işlemler sonucunda elle toplandıktan sonra bitkinin yapraklarını kavurma, Soldurma, kıvırma ve kurutarak elde edilen ürünün demlenmesi ile hazırlanır.


İsimleri verilen iki önemli siyah ve yeşil çay türü vardır. Siyah çay daha sevecen tüketilir.


Bilinen kombinasyon: çay yaprakları kafein, tein, teofilin, teobromin alkolfololitler, tanenler, uçucu yağ ve az miktarda B vitamini içerir. kafein ve tein, çay için bir tutku oluşturan çayın bileşenleridir.
 

Çayın Faydaları


- Damarlardaki kan dolaşımını düzenler.
- Yıkama ve çapaklar için demlenmiş çay suyuna pamuğu daldırarak kompleksi yapmak iyidir.
- Aşırı miktarda vücut ve zihinsel yorgunluk içmemesini sağlar.
- Sinirleri uyarır.
- Mide tembelliği çıkarılır. Sindirimi kolaylaştırır.
- Söktürücü.
- İshal ve dizanteri keser.
- Vasküler kalsifikasyonu önler.
- Arteryoskleroz, kalp yetmezliği, kan kanseri, guatr, nefrit, Kolera ve bağırsak hastalıkları için önleyici ve terapötik bir tedavidir.
 

Uyarı


Çok fazla içerseniz, çarpıntı, göğüs anjinası, sinir krizi, baş ağrısı, sıkıntı, bulantı, el titreme ve uykusuzluğa neden olur.


Aşırı kilo problemi olan kişiler, kalp, sinir, mide ve karaciğer, romatizma ve nikel hastaları, böbreklerinde kum veya taş olanlar, kabızlık ve yüksek tansiyon, üremi veya albüminüri olanlar daha az içmelidir.